Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı hastanın hayal ettiği, aynaya baktığı zaman karşısında görmek istediği gülümsemenin; kendisine uygun ve doğal olacak bir şekilde yüz şekli, ten rengi, dudaklar, dişler ve diş etleri gibi çevre dokular dikkate alınıp hastaya sağlıklı olarak uygulanmasına denir.

Gülüş tasarımı, doktorluk ile sanatın beraber uygulanarak, kişiye özel ideal gülüşü yenilemektir. Yani adından da anlaşılacağı gibi gülüş tasarımı kesinlikle kişiye özel olarak hazırlanan bir uygulamadır. Hastanın yüz şekli, ten rengi, güldüğünde oluşan dudak şekli gibi bir takım kriterleri kaydederek hekim buna göre bir takım çalışmalar yapar. Hastaya ait birçok diş formu, diş boyu, birkaç diş dizilimi öncesinden tespit edilip, laboratuar ortamında bir takım çalışmalar gerçekleştirilerek prova yapılır. Diş renginin seçimi, model çalışması, estetik tasarımı, diş eti estetiği gibi çalışmalar kişinin fiziksel özelliklerine ve isteklerine özel olarak yapılır.

Bu tip çalışmalar neticesinde gerçek sanatsal bir çalışma meydana gelir ve kişinin gülüşü kendisine özgü olur. Bu çalışmalardaki doktorun en önemli yardımcısı dijital planlamadır. Dijital planlama çalışması ile fotoğraf çekilip hastanın bütün kayıtları bilgisayar ortamına aktarılır. Dental lamineler bu uygulamada en çok kullanılan araçtır.