Diş Sıkma Tedavisi

Diş Beyazlatma

Bruksizm; uykuda veya sizin kaygılı ya da gergin olmanıza neden olan durumlarda ortaya çıkan dişleri birbirine sürtme, gıcırdatma ve çeneyi sıkma alışkanlığıdır. Bu durumda dişlerde aşınma ve kırılma, çene ekleminde (kulak önünde) ağrı, baş ve omuz ağrısı görülebilir. Sabahları uyandığınızda ve gün içinde başınızda ve yanaklarınızda hissettiğiniz gerginlik verici yaygın bir ağrı oluyorsa ve yanak ve şakak arkasındaki çiğneme kaslarınızın normalden daha hacimli ve sert olduğunu hissediyorsanız, bu dişlerinizi sıkıyorsunuz demektir.

Diş sıkma alışkanlığı olan kişilerde diş aşınıyor. Klinik olarak dişlerinin yarısından çoğunu eritmiş insanlarla karşılaştık. Dişlerdeki bu aşınma alt yüz mesafesini daralttığı için hastalar yaşlı görünüyor. Bruksizm, bu konuda özel eğitim almış diş doktorlarının masseter kasına uyguladığı kişiye özel hazırladığı şeffaf plaklarla kombine olarak tedavi edilebilir. Bu plakların, belli aralıklarla kontrol edilip yeniden düzenlenerek, kasları, dişleri ve çene eklemini korumaları sağlanır.

Masseter kasının yer aldığı yüzün alt kısmının inceltildiği aynı zamanda estetik amaçla da yapılan bir prosedürdür. Yüzde, erkeksi ve agresif bir görünüme neden olan kare yüz şekli yuvarlanarak daha orantılı bir yüz şekli elde edilir.